TERAPIA ZAJĘCIOWA Z OSOBAMI GERIATRYCZNYMI W ODNIESIENIU DO SPECYFIKI PRACY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

W geriatrii ogromną rolę odgrywa psychoterapia. Trzeba nie tylko pozyskać sympatię i zaufanie pacjenta - trzeba w nim ponadto wzbudzać zaufanie do jego własnej osoby, do jego sił i możliwości. Czasem wystarczy umiejętne rozbudzenie w człowieku nadziei na poprawę i wiarę we własne możliwości. Wielkim błędem jest zbyt troskliwa opieka i pielęgnacja. Powoduje to czasem, że osoba w wieku starczym nie czyni żadnego wysiłku fizycznego.


W miarę możliwości należy uwzględniać życzenia, przyzwyczajenia, a nawet nałogi czy „fobie" dojrzałego pacjenta, pamiętając, że organizm jego tkwi w zespole z dawna ustalonych stereotypów, których nagła, brutalna zmiana będzie dla niego dużym wstrząsem. Nigdy też nawet w sprawach słusznych, nie należy przekonywać jego woli w sposób twardy i bezwzględny.


Osobowość człowieka w wieku podeszłym to „ustrój niespodzianek" różnego rodzaju i niestety najczęściej przykrych, ale nieraz i przyjemnych. Mając stałe na uwadze skomplikowanie
i nietypowość starczej patologii i trudności w ocenie biologicznej odporności i żywotności chorego prognozę u starców trzeba stawiać zawsze z dużą ostrożnością nigdy nie rezygnując z walki o życie i poprawę stanu.


ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MIESZKAŃCÓW DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W BEŁCHATOWIE

- Pracownia plastyczna - arteterapia
- Terapia ruchem (gimnastyka poranna z wizualizacją),
- Udział w uroczystościach, spacerach, wycieczkach,
- Udział w imprezach zorganizowanych
- Biblioterapia,
- Bukieciarstwo,
- Pracownia ogrodnicza,
- Psychodrama,
- Muzykoterapia,
- gry stolikowe
- pracownia kulinarna
- projekcje filmów DVD
- działalność Klubu Miłośników Książki
- działalność Klubu Dyskusyjnego
- zabawy koordynacyjno-zręcznościowe
- spotkania modlitewne – rozwój sfery duchowej
- „Zacisze piękna”